fbpx

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama Nedir Nasıl Uygulanır Neden Yapılır ?

Dt. Bünyamin Dal

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum metali kullanılarak dişlerin kaplanması ve estetik bir görüntü oluşturma işlemine denir.

Zirkonyum Kaplama Neden Kullanılır?

Zirkonyum Diş Kaplamanın sağladığı doğal diş görünümü sayesinde estetik diş tedavilerinde çok popüler hale gelmiştir. Bu popülerliğin diğer sebepleri yapılan dişin yıllarca sorunsuz kullanılabilmesi, aşınmalara dayanıklı olup insan sağlığı için daha uygun olması, alerjik bir tepkime vermemesi ve diş eti ile yüksek uyumluluk göstermesi olarak söylenebilir.

Dişlerinde metal kaplama kullanılan hastaların metal tadı aldıklarını, dilleri ile metale dokunduklarında rahatsız hissettiklerini belirtmiştirler. Aynı zamanda metalin getirdiği siyah görüntü insanı rahatsız eder. Zirkonyum kaplamada ise bu sorunların olmaması zirkonyumu çok popüler hale getirmiştir.

Zirkonyum Kaplama Zararlı Mıdır?

Zirkon kuronlar korozyona uğramadıklarından dolayı dişetinde enfeksiyona sebep olmazlar. Ağız sağlığı açısından bir problem yaratmaz.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Bireyin dişlerinden alınan ölçü ile kişiye özel bir şekilde laboratuvar ortamında istenilen renk ve boyutta kaplama ve porselen yapılır. Dişe uygun dizayn edilen kaplamalar özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. Zirkonyum kaplama hem ön hem de arka dişlerde kullanılabilen sağlam, estetik ve uzun ömürlüdür.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Zirkonyum kaplama sorunsuz bir şekilde yıllarca kullanılabilir, dişe zarar vermeden çıkarılıp yerine farklı kaplamalar takılabilir. İyileşme süresi çok kısadır.

Zirkonyum Kaplama hakkında sorularınız için aşağıdaki bölümden hekiminize danışabilirsiniz:

Hekiminize Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye