fbpx

Diş Taşı Temizleme

Diş Taşı Nasıl Oluşur Zararlı Mıdır Nasıl Temizlenir ?

Dt. Bünyamin Dal

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş taşı halk arasında bilinen adıyla tartar, diş temizliğinin tam yapılamaması durumunda oluşur. Normalde yumuşak olan bu yemek kalıntıları, tükürük salgısındaki kalsiyumun çökmesiyle sertleşir. Sertleşmesiyle beraber fırçalansa da çıkmayacak bir hale döner.

Diş Taşının Zararı Nedir?

Diş taşı yoğun bakteri oluşumu taşıdığından dolayı dişler için çok zararlıdır. Enfeksiyon, diş eti rahatsızlığı ve ilerleyen aşamalarda çene kemiği erimesine kadar giderek dişlerin kaybedilmesine yol açar.

Özellikle ağız kokusuna neden olarak kişinin sağlığının yanında yaşam kalitesini de etkiler. Diş taşı ağız sağlığı için inanılmaz kritik olup büyük kayıplara neden olmadan temizlenmesi gerekmektedir. 1 seansta bu büyük tehlikeden kurtulunabilir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşları Kavitron denen ultrasonik cihazlar ve periodantal küretlerle temizlenebilir. Eğer çok fazla diş taşı yok ise anestezisiz bir şekilde de işlem uygulanılabilir. Yarım saat 45 dakika arasında bir işlem sonucunda detertraj işlemi tamamlanmış olur.

Diş taşı yoğunluğu fazla olduğu durumlarda cerrahi işlem ile diş etinin altındaki diş bölgelerine de tedavi uygulamak gerekebilir. Bu gibi durumlar küretaj olarak isimlendirilir.

Diş taşı temizliği çok önemli bir tedavi olup kritik enfeksiyonlara dönmeden önce  temizlenmesi gereklidir. Özellikle sigara kullanan bir kişi düzenli olarak günde 2 kez dişlerini fırçalasa bile diş taşı oluşumu gerçekleşebilir. Böyle durumları yakalayabilmek için 6 ayda bir ücretsiz diş kliniği muayenesine gitmesi önemlidir.

Diş Taşı Temizleme hakkında sorularınız için aşağıdaki bölümden hekiminize danışabilirsiniz:

Hekiminize Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye