fbpx

Diş Gıcırdatması Tedavisi

Bruksizm Tedavisi Nedir Nasıl Uygulanır Neden Yapılır ?

Dt. Bünyamin Dal

Diş Gıcırdatması Nedir?

Günlük hayatta yaşanan stres ve sıkıntı her kişide farklı bir reaksiyona neden olur. Diş gıcırdatması bazen gün içinde önemli bir konuda derin düşüncelere dalınca bazen de gece uykuda iken dişlerin sağ sol, ön ve arkaya doğru ritmik olarak kuvvetli bir biçimde dişlerin hareket ettirilmesi ya da sadece kitlenip maksimum kuvvetin uygulanmasıdır.

Kimler Dişlerini Gıcırdatır?

Birçok hasta diş sıktığının ya da gıcırdattığının farkında değildir. Gün içinde veya gece diş sıktığının farkına varabilmesi için mutlaka kendini sorgulaması gerekir.

Diş Gıcırdatması Sorun Yaratır Mı?

Diş sıkması ya da gıcırdatması sonucu ağız içinde dişlerin uçlarında ve boyun bölgelerinde ve bazı dişlerin tamamında sıklıkla kırık ve aşınmalar meydana gelir.

Salata ve biftek gibi çiğnenmesi zor ve sert gıdalarda çenede çabuk yorulma hissi oluşur.

Çene ve baş-boyun bölgesindeki kaslarda spazm ağrıları sonucu şiddetli kulak ya da baş ağrıları görülür. Bu ağrılar genellikle sabah başlar ve öğlene doğru en yüksek seviyeye ulaşır ve kolay kolay kesilmez.

Diş Gıcırdatması (Bruksizm) Tedavi Edilebilir Mi?

Bruksizm diş hekimlerinin öncülüğünde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu sayede çene ekleminde ve dişlerde oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir. Diş Hekimlerinin bu sorundan mustarip kişilere vereceği gece koruyucuları olarak adlandırılan silikon plaklar sayesinde bu problemin üstünden gelinebilir. Silikon plakların yanında kas gevşetici ilaç uygulamaları, stres terapisi, eksik dişlerin yerlerinin doldurulması gibi uygulamalarla sorun çözülür.

Bruksizm Tedavisi hakkında sorularınız için aşağıdaki bölümden hekiminize danışabilirsiniz:

Hekiminize Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye