fbpx

Diş Dolgu Uygulamaları

Diş Çürüğü Nedir Nasıl Tedavi Edilir Kendi Kendine Geçer Mi ?

Dt. Bünyamin Dal

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunun tamamında birçok bakteri bulunur. Çoğu zararsız olmak üzere vücudun görevlerini yapmada kritik öneme sahiptir. Özellikle şekerli yiyeceklerin tüketilmesiyle bakterilerin aktivitesi sonucunda ağız içindeki diş minesine bile zarar verebilecek asit oluşumu gerçekleşir.

Diş çürüklerinin oluşumu 4 aşamada gerçekleşir:

İlk aşama olan diş minesinin bakteriler tarafından delinmesi aşamasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Belirtilerin fark edilmesi inanılmaz güçtür. Sadece diş hekiminin kontrolü ile bu aşamada çürük fark edilebilir.

Diş çürümesinin 2. aşamasında dişin ana tabakası olan dentine zarar vermeye başlar. Bu aşamada kişi hafif ağrılar duymaya başlar.

3. aşamada ise diş çürüğü dişe bağlanan damarların ve sinirlerin olduğu diş özüne doğru ilerler. Artık ağrı katlanılmaz olmaya başlar. Kişiyi gece uykusundan uyandırabilecek şiddette ağrılar baş gösterir.

Son aşamaya kadar bir önlem alınmamışsa çürük, dişi kaplayan dokuyu ve diş etini etkilemeye başlar. Bu aşamada kişide çok daha büyük ağrılara yol açabilecek diş apsesi ortaya çıkabilir ve dişin dökülmesi ile sonuçlanabilir.

Diş çürüğünü başlangıç aşamasında yakalamak ancak röntgen ile olmaktadır. Özellikle çok az diş kliniğinde bulunan 3 boyutlu tomografi makinesi ile dişlerin durumu mükemmele yakın şekilde ortaya çıkar.

Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çürük restorasyonlarında ilk aşama çürüğün etkili bir biçimde temizlenmesidir, temizlendikten sonra uygun bir dolgu maddesi ile restorasyon tamamlanır. Son yıllarda dolgu maddesi olarak en yaygın kullanılan materyal estetik özelliğinden dolayı kompozitlerdir. Kompozit dolgular renk olarak doğal diş rengine çok yakın olduğu gibi çürük temizliğinde amalgam dolgulara göre daha az madde kaldırıldığı için de avantajlıdır.

Çürük Tedavisinden Sonraki Uygulamalar Nelerdir?

Kuronlar halk arasında kaplama olarak bilinir ve madde kaybı fazla olan dişlerin sağlam ve estetik bir şekilde kaplanmasını sağlar, köprülerde de porselen kuronlar kullanılır. Metal destekli veya tam porselen şekilleri mevcuttur. Metal destekli porselen kuronlar daha dayanıklı ve arka bölgelerde tercih edilirken tam porselenler daha estetiktir ve ön bölgelerde kullanılır.İyi yapılmış, diş eti ile uyumlu bir porselen kuron hastanın ağız hijyenine dikkat etmesiyle birlikte uzun yıllar kullanılabilir.

Dişlerde çürük temizlenmesi sonrası madde kaybı çok fazla ise porselen kuronlar yerine diş dokusunu daha çok koruyan porselen dolgu ve onleyler uygulanabilir. Porselen dolgu ve onley kompozit dolgudan farklı olarak tek seansta bitirilmez, laboratuvarda model üzerinde hazırlanarak daha sonraki randevularda dişe yapıştırılarak bitirilir. Kompozit dolgudan daha dayanıklıdırlar ve estetik özellikleri çok iyidir.

Diş Dolgu Uygulamaları hakkında sorularınız için aşağıdaki bölümden hekiminize danışabilirsiniz:

Hekiminize Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye