fbpx

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir Nasıl Uygulanır Neden Yapılır ?

Dt. Bünyamin Dal

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma işlemi kısaca kimyasal ürünler kullanarak dişlerin renginin açtırılma işlemidir.

Diş Beyazlatma Neden Yapılır?

Zaman içerisinde bazı ürünlerin tüketilmesiyle dişler eski beyazlığını kaybedebilir. Bu durumu düzeltmek ya da dişlerin var olan beyazlığı arttırıp estetik güzellik katmak amacıyla beyazlatma(bleaching) işlemi uygulanır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kalıcı diş beyazlatma işlemi 3 şekilde yapılabilir:

Ofis tipi diş beyazlatma, lazer ile diş beyazlatma, evde diş beyazlatma.

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi en etkili beyazlatma işlemidir. Doktor tarafından yapılan beyazlatma yaklaşık 1 saat sürmektedir. Diş etleri ve dudakların çok iyi korunması gerektiğinden tecrübeli bir doktor tarafından uygulanması çok önemlidir.

Lazer ile diş beyazlatma yöntemi son teknoloji ürünü olup ofis tipi beyazlatmanın lazer ile yapılan halidir.

Evde diş beyazlatma işlemi ise doktorun dişlerinizden ölçü alması ve bu ölçüye uygun bir plak hazırlaması ile başlar. Hasta bu plağı kullanarak beyazlatma işlemini birkaç saatlik uygulama ile kendisi yapar.

Beyazlatma İşlemi Ne kadar Sürer?

Beyazlatma tipine göre değişmekte olup doktor tarafından yapılan beyazlatma işlemi birkaç gün içinde, hasta tarafından yapılan beyazlatma işlemi ise birkaç hafta içerisinde sonuçlandırılır.

Beyazlatma İşlemi Zararlı Mıdır?

Beyazlatma işlemi doğru ve kotrollü yapıldığı takdirde hiçbir zararı yoktur. Akademik çevreler tarafından da  kanıtlanmıştır. Unutulmaması gereken nokta ise piyasada satılan beyazlatma ürünlerinin doktor kontrolü olmaksızın kullanımı dişte kalıcı hasarlar bırakabilmekte dişlerin aşınmasına, yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

Beyazlatma İşleminde Ağrı Duyulur Mu?

Beyazlatma işlemi öncesinde doktorunuza bu konuda danışırsanız fluorid uygulaması ile bunun önüne geçebilir.

Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Beyazlatma işleminin sonundan itibaren genellikle 1-2 sene arasında bir süre boyunca dişleriniz beyazlığını korur. Yoğun sigara kullanmıyor ve dişlerinizin bakımı konusuna dikkat ediyorsanız bu süre daha da uzayabilir.

Holywood’da ki birçok oyuncu ve ünlü diş beyazlatma hizmeti almış ve estetik gülüş seviyelerini bir üst seviyeye çıkarmıştır. Zararsız olan bu işlem hakkında bilgi almak için bize danışabilirsiniz:

Diş Beyazlatma hakkındaki sorularınız için aşağıdaki bölümden hekiminize danışabilirsiniz:

Hekiminize Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye