fbpx

Diş Hekimi Bünyamin Dal

Founding Director 
of Vividenta Dent Clinic

Bünyamin Dal 1996 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mezunu olup, estetik diş hekimliği ve Gülüş Tasarımı konusunda uzmanlaşmıştır.

Hayat Hikayesi

Hayatının İlk Aşamaları

     Bünyamin Dal 1970’lerin Türkiye’sinde 14 Şubat’ta imkanları kıt olan Gümüşhane’nin en gariban köylerinden Venk köyünde dünyaya gelir. 9 çocuklu marangoz ve çiftçi bir ailenin 7. çocuğu olarak  hayata başlayan Dal, ilk erkek evlat olmanın tüm ayrıcalıklarını aile içinde yaşasa da imkansızlıkların kader olduğu o dönemlerin tüm zorluklarıyla daha çocukken yüzleşir. Daha üç yaşında bir kış günü hastalanınca anne sırtında 4 saat karlı dağlar aşılarak şehre doktora yetiştirilir ve günlerce zorlu geçen tedavilerle hayata yeniden tutunur.

      Çocukluğu aileye destek ile başlar, daha sonrasında babasının marangoz atölyesinde kendi halinde oyuncak tasarlayıp yapmakla geçer. İlk başarısı TEKKANAT adını verdiği ortadan tek ayaklı kızağı, sürati ve kıvrak manevra yeteneği ile arkadaş çevresinde takdir ve gıptayla karşılanır. Bol sipariş alır ve bu sayede çocuk yaşta para kazanmanın keyfini yaşar.  Onlarca hayal kurup onları yapmaya kalkışmış aykırı bir çocukluk yaşar.

Eğitim Hayatı

       Daha ilkokulda öğretmeni tarafından yetenekleri ve zekası fark edilir ve üst sınıfa atlatılıp onlarla eğitim görmesi sağlanır. Öğretmen her fırsatta ekstra ödevler, kitaplar ve dersler vererek yetiştirir onu. Öğretmeni Yusuf Çakır uzun ve zorlu uğraşlar ile babasını Dal’ın okutulması için ikna edince eğitim, Dal’ın hayatında ayrı bir yer etmeye başlar. Köyler arası bilgi yarışmalarında, arkadaşı Eyüp ile birlikte namağlup turlar ile artık baş aktördür. Dal, öğretmeninin çabalarını boşa çıkarmaz ve başarılarını bir de resim alanında gösterir. Tarım konulu resim yarışmasında Türkiye derecesini eğitim yaşamına ekler. Artık öğretmenin gözdesi olmuştur.

       Ortaokul için şehre taşınır ve ablasının yanında kalmaya başlar.Afacan hareketli ve renkli kişiliği ile çabucak bir arkadaş çevresi oluşur ve maceralı ve keyifli yaşantısı böylece başlar.Ama şanssızlık peşini bırakmaz, babası ve annesinin hastalanmasının üstüne bir de babasının işlerinin bozulması ve ekonomik sıkıntılar başlayınca hafta sonları Gümüşhanenin yaşayan efsanesi Lezzet Lokantasında garsonluk yapmaya başlar. Günlük 10 tl ücret ile başladığı garsonluk hayatında çok sevilir ve müşteriler onun için gelmeye başlar. Yaşar Usta, bir hafta sonra gizlice onu şef garsonluğa terfi ettirir. Günlüğünü 50 tl’ye çıkarır. Aldığı ücretler ile hem kendi harçlığını kazanır hem de ailesinin ihtiyaçlarına destek olur. Bunlar ile de durmayan Dal ustasını ikna ederek ilk pazarlama çalışmasını orada yapar. Daha önce bu tarz çalışmalara rastlamayan esnafın çok hoşuna gider ve artık öğlenleri lokantada boş masa bulmak imkansız hale gelir. Ancak sosyal hayatın olmadığı o günlerde akşamları pek müşteri olmaz. Yaz ayları az da olsa şehre gelen yerli ve yabancı turistler için iyi bir mola yeri olmanın avantajlarını gözlemleyen Dal, Yaşar Usta’yı ikna edip yolcu taşıyan firmalarla anlaşma yapmaya ikna eder. Artık bol bahşiş veren yeni tip müşterileri vardır lokantanın. Ama özellikle yabancı turistlerin isteklerini karşılamakta oldukça zorlanılır çünkü dil bilen pek kimse yoktur. Dil bilen bir garson alınıp temel bazı kelimeler diğer garsonlara da öğretilerek bu sorun halledilir. Ortaokul bitince ekonomik sıkıntılar içinde olan Dal ailesi, Bünyamin’in İzmir Atatürk Anadolu Lisesini kazanmasına rağmen okumayı bırakıp köye dönerek aileye yardım etmesini isterler.

               

     Bünyamin Dal okumayı kafaya koymuştur ve bunun için her yolu deneyecektir. Hiçbir girişiminin sonuç vermemesi sonucunda okumak için evden kaçar. Zorlu bir lise hayatına adım atmış olur. Babası baştan kızar, küser fakat Dal’ın her bir başarısı ailede takdir toplar. Lisede resim yaparak, akşamları ve hafta sonları çalışarak biriktirdiği paralarla 17 yaşında kuru temizleme dükkanı kurar. Hatta çok genç yaşta olduğu için dükkanı dayısının üzerine kurmuştur. Dükkanı okuluyla beraber idare edebilmek için Gümüşhane Lisesi’ne geçer.

Hem okul hayatını hem iş hayatını aynı anda sürdüren Dal her ikisinde de kayda değer başarılar elde eder. Liseyi bitip üniversite sınavında Türkiye’de ilk 1000’e girer. Kazanınca o zaman için yüklü bir paraya kuru temizleme  dükkanını satar ve ailesini de alarak Endüstri Mühendisliği okumak için Kocaeli’ye taşınır. Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsü o zamanlar Kocaeli’dedir. Mahalleye büyük bir market açarak okulunu aksatmadan ekonomik hayatına devam eder. Yine yaratıcı özgün pazarlama çalışmalarıyla bilinen ve tercih edilen bir Şebnem Market markası yaratır. Market, devrettiği yeğeni tarafından hala işletilmektedir. Döneminde gözlemlendiği kadarıyla  Mühendis olmak yerine Diş Hekimi olarak hayatına devam etmenin daha doğru olacağına karar verir.  Yeniden sınava girip tekrardan derece elde eder ve mesleki anlamda daha çok pratik yapılabileceği söylenilen mesleği en iyi öğreneceğini düşündüğü Erzurum  Diş Hekimliği’ne gider. Ancak beklendiği gibi olmadığını ve İstanbul’da daha iyi eğitim göreceğini düşünür. Hiç duraklamadan İstanbul’u hedefler ve yatay geçişle İstanbul Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’ne geçer.

İş Yaşamı

İstanbul Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun olduğunda, öğrencilik yıllarında aklına gelen girişimcilik hedeflerini hiç durmadan uygulamaya koymaya başlar. İlk olarak televizyonda sağlık programı yaparken tanıştığı Dr. Nevzat Doğan ile bir medikal şirketi kurarlar ve bu ortaklık aynı zamanda ileride birlikte kuracakları tıp merkezinin de temeli olacaktır. Yıl 1998 olduğunda iki doktor İzmit’in ilk modern özel tıp merkezini, arkadaşlarını da yanlarına alarak kurmaya karar verirler. 1999 Gölcük depremi felaketi nedeniyle herkes İzmit’i terk ederken; onlar hedeflerinden şaşmadan, taviz vermeden yollarına devam ederler.

2000 yılının başlarında hizmete başlayan Konak Tıp Merkezi, şehirde en çok tercih edilen sağlık kuruluşlarından biri olur. Dr. Nevzat Doğan’ın 2002 Kasım’da milletvekili olması işlerini biraz etkilese de yoluna devam etmeye karar verir. 2003 yılında şirketin kasası neredeyse boş iken Bünyamin Dal kafasına koyduğu hastane fikrini hayata geçirmek üzere diğer ortaklarını da ikna eder. Şu an hastanenin bulunduğu arsayı  taksitle alır. Proje, inşaat derken 2005 yılının sonunda hastane açılır ve ulusal markalara rağmen en çok tercih edilen hastane olur. Dal, bu başarılarını sürdürülebilir kılmayı aklına koymuştur. Giderilmesi gereken eksiklik ise; o zamanlarda da oldukça popüler olan, yönetim kadrosunun sadece tıp tahsili almış kişilerden oluşuyor olmasıydı. Bunun üzerine Dal, mali işler konusunda daha doğru adımlar atmak için Kocaeli Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansına(MBA) başlar ve yoğun iş hayatına rağmen yüksek lisansını tamamlar. Artık kurdukları hastane, bölgesinde bir markadır. Fakat yeni arayışlar hep vardır kafasında Dal’ın. Sonrasında Gölcük’teki bir doktor grubuyla işbirliğine gidilir ve Gölcük Konak Hastanesi’nin temelleri atılır.

Aynı yıllarda gözünü yurtdışına çevirir. Bugün hala yönetim kurulu üyeliğini de yaptığı, Moldova’nın başkentindeki ilk ve tek özel hastanenin temellerini atar. Summa Holding’in kurucusu Çok kıymetli merhum Mete Bora ile yoğun çalışmaları sonucu, 2009 yılında hastane görkemli bir törenle iş yaşamına başlar. Bugün Moldova’ya birçok ilki getiren International Medpark Hospital birçok kişiye uluslararası kalitede hizmet vermekte, özellikle oradaki yabancı ve yerli hastaların gözbebeği durumundadır. Hem Konak Tıp Merkezi hem de Medpark, uluslararası kalite akreditasyonu olan JCI almış olmanın ve bu kalitede hizmet vermenin haklı gurunu yaşamaktadır. 

Zincir bir hastane grubu olmayı hedefleyen Dr. Bünyamin, arkasından Gebze ve Sakarya hastanelerinin kuruluşunu başlatır ve kısa zamanda hayata geçmeleri için yoğun çaba sarf eder. Önce Gebze’de daha sonra Sakarya’da hastaneler açılır, artık grubun 5 hastanesi vardır ve grup 2000 çalışana ulaşmıştır.

Daha da büyümeyi arzulayan Dr. Bünyamin Dal’ın bu isteği ortakları tarafından kabul edilmeyince yurt dışındaki hastane hariç diğer hastanelerdeki hisselerini satar ve yeni bir marka yaratmak için yoğun araştırmalara girer. Çocuklarının okulu nedeniyle taşındığı İstanbul’da Vividenta isminde bir diş klinik markası yaratmaya karar verir. İki hekim ortağı ile kurduğu Vividenta, Bağdat Caddesi’nde hizmete açılmıştır ve Dr. Bünyamin Dal şu anda kliniğin yönetici direktörlüğünü yapmaktadır.

Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Hobileri

Konak Hastanelerinde doğan her bebek için bir fıstık çamı dikme projesini,  Orman Genel Müdürlüğü ile özel bir anlaşmaya imza atarak ‘’Doğan Her Bir Can Yeni Bir Heyecan’’ sloganıyla başlatır ve binlerce ağaç dikilmesine vesile olur.

 TÜRYAK’ın Kocaeli Temsilcisi olduğu dönemlerde, giderek yaşlanan nüfus ve onların sorunlarıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla “Kıdemli Örnek Vatandaş” ödüllerini organize eder ve sosyal yaşama katkı sağlamış kişilere ödüller verilmesini sağlar.

Gümüşhaneliler Vakfı’nın kuruluşunda yer alır. Başkanlık, Genel Sekreterlik gibi görevlerde bulunduğu sıralarda özgün projelere imza atar.

Gümüşufuklar dergisini, logosundan ismine kadar tasarlayıp ilk sayısını çıkarır. Dergi hala yayın hayatını sürdürmektedir. Birçok sanat, spor ve müzik organizasyonlarına hem sponsor olur hem de bizzat çalışmalarda yer alır.

Hobilerinden bazısı ise bahçe işleriyle uğraşmak olan Bünyamin Dal, sebze ve meyve yetiştiriciliğinde oldukça mahirdir. Resim yapmayı, şiir yazmayı ve cam füzyon sanatıyla uğraşmayı çok sever. Hala bulduğu her fırsatta sualtı dalışı yapar ve sezonunda kayağa gider.

Dt. Bünyamin Dal’a Soru Sorun

Tedavi çözümlerini paylaşın

Vividenta Dent Clinic Suadiye